Oğuzlar (Türkmenler) Başyapıtı

Oğuzlar “Geçmişten geleceğe, dünya durdukça ışık saçacak olan abidevî bir eserdir.”

406

Türk Tarihi’nde bir aksakal/duayen olan Prof. Dr. Faruk Sümer hocamızın “Yazdığım İlk ve Son Eserim” dediği Oğuzlar kitabının gözden geçirilmiş 6. baskısı Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından geçen ay biz okuyucuların istifadesine sunuldu.

Başyapıtın Ön Kapağı

Yeni baskısında kapak tasarımı değişen eserden kısaca bahsetmek gerekirse elimizdeki başyapıt üç ana bölümden oluşuyor;

  1. Oğuzların Tarihi (19-214)
  2. Boy Teşkilatı ve Boylar (215-354)
  3. Destanları (355-392)

Yukarıda verilen ana bölümler sonrasında “Özet” başlığı altında XVI. Yüzyılda Anadolu’da Oğuz Boylarına Ait Yer Adları ve Yar Adları Sırasına Göre Oğuz Boyları tablo halinde veriliyor.

Son bölümde “Ekler” başlığı altında daha önce yayınlanan listeler ve arkasından 33 sayfalık dizin veriliyor. Dizin eserden yararlanmak için gayet faydalı ve kullanışlı.

Kitabın arka kapağına iliştirilmiş olarak 3 yaprak halinde tablolar ve haritalar yer alıyor.

İlk kez 1965 yılında yayınlanan bu muazzam başyapıt halen güncelliğini muhafaza ediyor ve bizlerin baş ucu kitabı olarak kütüphanemizde mutlaka yer alması gereken bir kaynak görevini sürdürüyor. Lakin ne zaman aklımıza bir şey takılsa dizinini açıp kontrol ettiğimiz nadide eserlerden biridir.

Bu vesile ile “Oğuzlar (Türkmenler) – Tarihleri – Boy Teşkilatı – Destanları” başyapıtını kaleme alarak bizlerin istifadesine sunan rahmetli Faruk Sümer hocamızı bir kez daha anıyor, kendisine minnetimizi sunuyoruz.

Ayrıca başyapıtın bize ulaşması için basımını gerçekleştiren Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı‘na teşekkürlerimizi sunuyor, vakfın kurucusu rahmetli Turan Yazgan hocamızı da anıyor, minnetimizi sunuyoruz.

Not: Değerli hocalarımızın başyapıt olan kaynak eserlerinin ciltli yapılmadığını görmek bizleri üzmektedir. Lakin bizler bu eserleri önemsiyor ve kendilerine verilen değerin ciltli olarak yayınlanarak gösterilmesini diliyoruz.

Başyapıtın Arka Kapağı

 

Başyapıt hakkında derneğimizin ilgili sayfasında bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.