Selenge Yayınları çok takdir ettiğim ve hiç kaçırmadan takip ettiğim bir yayınevi. Öyle ki tüm basılan eserler birer şaheser niteliğinde. Bu yüzden D. Ahsen Batur hocamıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bütün Türk Halkları | L. N. Lezina – A. V. Superanskaya

Başlıkta adını verdiğimiz L. N. Lezina ve A. V. Superanskayaeser’e ait eser de o şaheserlerden biri.

Kitabın içindekiler bölümü yok. Zaten gerek de yok. Lakin bu kitap bir sözlük olup bütün Türk halklarını listeliyor. Kitabın ilk sayfalarında “Terminoloji Karmaşası” başlığı altında rahmetli İbrahim Kafesoğlu hocamızın “Türk Milli Kültürü” eserinin 216. sayfasında yer alan “Eski Türk topluluğunun sosyal yapısı hakkında şimdiye kadar ileri sürülen tasnifler hem bünye, hem de isimlendirmeler bakımından birbirini tutmamaktadır. Bunun sebebi, her araştırıcının kendi meşgul olduğu zaman içinde kalması ve yine meşgul olduğu belirli Türk zümresini esas almasıdır” açıklamasına atıfta bulunularak bu karmaşa hakkında terminolojik sorunlara yer veriliyor.

Bütün Türk Halkları | L. N. Lezina – A. V. Superanskaya

Bu bölümden sonra da “Sözlükten Faydalanma Şekli” başlığı altında kitabın kullanım talimatı diyebileceğimiz bir bölüm yer alıyor. Ve uzunca bir yekun tutan “Kısaltmalar ve Kaynakçalar” bölümünden sonra alfabetik sıra ile sözlük başlıyor.

L. N. Lezina ve A. V. Superanskaya’nın bu eserinin üstüne söylenebilecek hiçbir şey yok. Kitabın baskısı tükenmiş olup sahaflardan edinebilme şansınız olur ise kütüphanenizde mutlaka yer almalıdır.

Kitap ile ilgili olarak tartışma ve konu paylaşımı derneğin ilgili sayfasında yapılacaktır.