Fotoğraf: Andrey Borodovsky

Hakasya Cumhuriyet’i topraklarında bir traktör sürücüsü tarafından tarla sürerken ortaya çıkarılan kemer tokasının detaylı analizleri, modern Sibirya topraklarında farklı bir ejderhanın varlığını gösterdi. Mitolojik yaratık, diğer ejderhalardan, özellikle de Çin’de ki ünlü olan ejderlerden farklı tasvir edilmiş.

Iyus eyaletinde yaşayan çiftçi Sergei Fefelov 1970’lerin ortalarında bir tarlayı sürdüğü sırada ejderha tokaları buldu. Başlangıçta bu metallerin bir traktör parçası olduğunu düşündü, ancak hazinenin huş ağacından kabuğa sarıldığını fark etti. Etrafını kazarak çıkarttıktan sonra içinde 271 parça bulunan bronzdan yapılmış geniş bir kazan buldu.

Rus Bilimler Akademisinden ve Arkeoloji-Etnografya Enstitüsünden araştırmacı Andrei Borodovsky, Han Dönemi’nde, Çin’de sonradan ulusal kimliğin başlıca sembolü olan ejderhanın bir tasvirinin henüz mevcut olmadığını, yine aynı dönemde Sibirya’da ise tipik kıvrımlı bir ejderha tasvirinin var olduğunu söyledi.

Sibirya Ejderi
Sibirya Ejderi

Sibirya Ejderi

Güney Sibirya toprakları MÖ 1. binyılın sonlarında çok yoğun Çin etkisi altında olmasına rağmen, Iyussky ejderhasını tasvir eden toka büyük ihtimalle yerel olarak üretildi. Bunlar Çin djderlerinden kopya edilmemiş, orijinal tasvirlerdi. Bunlar tasvir sanatının bölgede bağımsız bir gelişimiydi. Ejder figürü, Sibirya’nın her dönem spesifik bir kültürel alan olduğunu gösterdi.

Sunduki Gözlem Evi -HAKASYA CUMHURİYETİ

Araştırmacılara göre ejder, sahibini kötülüklerden koruyan bir tılsım olarak görev görüyordu. Arkeolog Vitaly Larichev’ göre ise, Sibirya ejderhasının tasviri antik takvim ve astronomi ile bağlantılı olabilir. Bölgedeki en eski astronomik gözlemlerin Hakasya’da Sunduki adlı bir “gözlemevinde” yapıldığı biliniyor.

Ejderhanın bulunduğu yer.

 

1 YORUM