Çin ve Özbek arkeologlarından oluşan bir kazı grubu Orta Asya’da 2000 yıl öncesine dayanan antik kenti ortaya çıkardı.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) Arkeoloji Enstitüsü ve Özbekistan Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen iki yıllık kazı çalışmaları sonucunda antik bir kent ortaya çıkarıldı. Neredeyse Monako kadar büyük olan şehir, Fergana Vadisi’ ndeki Ming-Tepe’de bulunuyor.

Araştırmanın ışığında Ming Tepe’nin, İpek Yolu’nun kritik bölgesinde bulunan Fergananın Kan Terleyen  Atlarını yetiştirmesiyle ünlü Dayuan Krallığı’na bağlı önemli bir şehir olduğu anlaşılmaktadır.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçtiğimiz Haziran’da Özbekistan ziyareti esnasında yerel basınında çıkan makalesinde konuya değinerek, “Çin Kültürel Miraslar İdaresi, Çin Sosyal Bilimler Akademisi ve Çin Kuzeybatı Üniversitesi, Özbekistan ile ortak arkeolojik araştırma çalışmalarına aktif katılım göstererek, İpek Yolu’nun tarihi noktalarının gün yüzüne çıkarılmasına önemli katkı yapmaktadır.” ifadesini kullanmıştı.

CASS’ye bağlı Arkeoloji Enstitüsü Direktörü Chen Xingcan, kültürel değişim ve iş birliğinin Kuşak ve Yol inisiyatifinin önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak, “Arkeolojik çalışmalarda elde edilen kanıtlar, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere kadim İpek Yolu’nun geçmişi hakkında daha çok bilgi sağlayacaktır. Bugün, Çinli ve yabancı arkeologlar, kadim İpek Yolu’nun yeniden keşfi için birlikte çalışmaktadır.” dedi.

Ekip, ayrıca, bir mezar ve zanaat atölyesi de keşfetti. Bu keşif, Mingtepe’nin eski bir yerleşik yaşam bölgesi olduğunu kanıtlıyor. Elde edilen bulgular ışığında Mintepe’nin göçebe kabileler için geçici bir garnizon kalesi olduğu düşünülüyor.

2011 yılında Özbekistan Sosyal Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü ve CASS Arkeoloji Enstitüsü, bölgede kazı çalışması yapmaya dair bir anlaşma imzalamıştı. Ming Tepe Projesi, Çin’in ulusal düzeyde bir arkeoloji enstitüsünün yurt dışında gerçekleştirdiği ilk çalışma niteliğinde.