Arkeologlar, tören giysilerinin süslemelerle bezendiğini ve kutup insanlarının ilahlarına bir fedakarlık göstergesi olduğunu düşünüyorlar.

Plakalardaki süslemeler kişisel olabilir. Bu, geçiş analizinden sonra kaç tane savaşçının burada zırh bıraktığını söyleyebilir.
Fotoğraf : Andrey Gusev

Bu bulgu, Batı Sibirya’nın kuzeyinde bulunan en eski sağıta [zırh] delil olarak gösteriliyor ve M.Ö. 1. yy ile MS 1. yy arasındaki zengin Ust-Polui mevkiinde bulunuyor.

Bölgedeki daha önce yapılan bulgular, bu geçmiş insanlar arasında bir ayı kültüne işaret ediyor.

Salekhard’daki Kuzey Kutbu Bilimsel Araştırma Merkezi’nden arkeolog Andrey Gusev, sahada bulunan sağıt plakalarının hepsinin geyik boynuzlarından yapıldığını söyledi.

Plakaların en büyüğü 23-25 ​​santimetre uzunluğunda (üst sol resimde). Diğerleri 12-14 santimetre uzunluğunda, daha incedir ve bol süslüdür. Fotoğraflar: Andrey Gusev

Gusev ‘Ust-Polui dermesinde yaklaşık 30 plaka var.’ dedi. ‘Korunma derecesine, ayrıca montaj deliklerinin boyutuna, konumuna ve süslemenin bulunup bulunmadığına göre farklılık gösteriyorlar.’ dedi.

Plakaların en büyüğü 23-25 santimetre uzunluğunda.

Diğerleri ise 12-14 santimetre uzunluğunda, daha ince ve bol süslemelidir.

‘Plakalardaki süslemeler bireysel olabilir. İnceleme sonrasında süslemelerin tarzına göre geçmişte kaç savaşçının burada kaldığını söyleyebiliriz.’

Gusev: “Diğer konik biçimli sağıtlar eski savaşçıların giydiği kasklarda da plaka olarak görülüyor. Batı Sibirya’nın kuzeyindeki tayga (orman) bölgesinde, gerçek demir başlık bulguları son derece nadirdi. Fakat miladi ilk bin yılının ortasında bronz başlık giyenlerin başlıklarında da benzerlikler ortaya çıktı.

Diğer bir açıklama, boynuzdan  başlık yapmanın uzun zamandan beri süregelen bir gelenek olduğudur.’

Gusev: Yamal’a göre sağıt, Kulai halkının kullandığı tasarıma benzemektedir. Resim: Alexander Soloviev

Gusev, sağıtın buradaki savaşçı resmine benzediğini ve Kualai halkının, avcıların ve balina avcılarının kullandığı tasarımlarla ilgili olduğunu söyledi.

Sağıtın, eski bir kutsal yer olan Ust-Polui’ye kasıtlı olarak ilahlara hediye veya kurban olarak bırakıldığına inanılıyor.

Sibirya Times tarafından daha önce de belirtildiği gibi, aynı yerde bulunan 2000 yıllık bir yüzük, yazılı kayıt bırakmayan bu eski kutup halkları arasında ayı kültünün bir kanıtı olarak görülüyor.

Yüksek kaliteli bronzdan yapılmış bu eski mücevher, bir ayı başı ve pençeleri görüntüsüne sahiptir. ‘Yüzük çapı küçük, bu nedenle bırakın bir kadını genç bir kız bile takamıyor’ dendi. ‘Bunun bir ayı kültü ile bağlantılı bir ritüelde ayı pençesi olarak kullanıldığına karar verdik’ diye aktarıldı.

Aynı yerde bulunan 2000 yıllık bir yüzük, yazılı kayıt bırakmayan bu eski kutup halkları arasında bir ayı kültünün kanıtı olarak görülüyor. Fotoğraflar: Andrey Gusev

Teoriye göre yüzüğün eski bir hanedan kabilesi tarafından gelen bir atadan ve kutsal bir hayvan olarak ibadet edilen, katil ayının pençesine takıldığıdır. ‘Ayı öldürdükten sonra, hayvanın hatırasına saygı göstermek için bir ayı festivali düzenlediler. Ayı başı ve ön pençeleri bir mendil, yüzük ve bir kaç gün evde bekletilen süslerle bezenmişti.

‘Yüzük üzerindeki bu görüntü kombinasyonu ve Ust-Polui kutsal alanında bulunması bizi bir ayı kültü uyguladığını inanmamıza yönlendirdi.’