İki Kardeş Bir Kader

Önyüz Dernek Töre Dilimiz İki Kardeş Bir Kader

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  adsız tarafından 15 Nisan 2018 gününde 00:21 tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #2612

  adsız
  Yönetici
  • Katkılar : 281
  • Konular : 113
  • Cevaplar : 168

  Öy – 1

  Batıda olan Oğuz’un ”ev” dediğine doğudakı karındaşı Uygur ”öy” der. Bu söze Orkun yazıtlarında ”eb” diye denk geliriz. Kimi ağızlarda e lerin ö ye çevrildiğini gözlemleyebildiğimiz için, örneğin etük – ötük (edik) gibi, denebilir ki burada da denk bir iş olsa gerek. Bu sözün anlattığı nesne günümüzde hepimizin eve ev dememizin nedenidir. Çünkü Türk gelenek konutu olan yapıya çatılmak’tan gelen ‘çatır’ (çadır) değil, ”(keçe) ev” denir. Yani evimizdir o. Bu yüzden doğu Türkü ak keçeden olan eve ‘ak öy’ dediği gibi, toprak duvarla yapılmış eve ‘tam öy’ der. Buradakı ”tam” biz batıdakıların ”dam” dediği sözdür. ”duvar” gibi anlama gelir.

  Yine ‘ev ocak’ dediğimiz gibi doğulu karındaşımız örneğin öy otak (ev otağ), ”ev ocak” gibi, der. ”öy içi” sözü ise ”aile, çoluk çocuk, evdeki kimseler” anlamında kullanılır.

  Bahşayiş Lugatı’nda da Türkmen (Oğuz) konutuna ”kara ev” dendiği kayıtlıdır. Bu ak yani durumu daha iyi olanların kullandıkları keçeden değil, karşıtı olandır.

  Bu arada ek olarak şunu da belirtmeli. Azerbaycanın kimi ağızlarında öy ile öv dendiği de vardır. Bu ise ayrı güzel bir ortaklığımızı oluşturuyor.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.