Önyüz 2017 Ocak

Aylık Belgelik Ocak 2017

Dilimizdeki ”ğ” Sesi Üzerine

Bağlantıyı izleyiniz. http://www.kargu.org/erdem-ocagi/konu/g-sesi-uzerine Bilgi: Çekim bir Turpan el yazmasından.

Yartı Güncellenmiştir

Bağlantıyı izleyiniz. http://www.kargu.org/erdem-ocagi/konu/yarti Ekbilgi: Çekim temsilî olarak eklenmiştir. kışak ile bir ilgisi yoktur.

Keçe Ev ve Günlük Yaşam

Bağlantıyı izleyiniz. http://www.kargu.org/erdem-ocagi/konu/turk-kir-konutu-uzerine

Yartı Güncellenmiştir

Bağlantıyı izleyiniz. http://www.kargu.org/erdem-ocagi/konu/yarti

Saka Yerinde 12.400 Yıllık Evcil Köpeğe Otopsi Yapıldı

Yakutistan’da donmuş halde bulunan 12.400 yıllık evcil köpeğe otopsi yapıldı. Bilim insanları ilk defa Pleistosen döneme ait bir köpeğin beyninin tamamen korunmuş olarak bulunduğunu duyurdu. Yakutistan’ın bölgesel başkentinde yapılan incelemelere, yünlü mamut ve diğer nesli tükenmiş hayvanları klonlama araştırmalarında da yer alan Güney Koreli profesör...

“Kuş Adlarımızdan” Güncellenmiştir

Bağlantıyı izleyiniz. http://www.kargu.org/erdem-ocagi/konu/kus-adlarimizdan Çekimde görülen Kara Çaylak alıcı kuşudur.

Yartı Güncellenmiştir

Bağlantıyı izleyiniz. http://www.kargu.org/erdem-ocagi/konu/yarti

Tutulmayı Bekleyen Sözlerimiz

Bağlantıyı izleyiniz. http://www.kargu.org/erdem-ocagi/konu/tutulmayi-bekleyen-sozlerimiz Görüntü: Kaşgarlı Mahmud'un haritası. Kabalcı yayınevinden çıkan çeviri çalışmasının cilt korumacından.

Yartı

Bağlantıyı izleyiniz. http://www.kargu.org/erdem-ocagi/konu/yarti Ekbilgi: Görsel, Murat ELMALI'nın Dasakarmapathavadanamala adlı Türk Uygur yazılı belgeleri incelediği çalışmasının ekinde verdiği Türk Uygur yazılı tomarların çekimlerinden birisidir.

Sibirya’da ~5.000 Yıllık Alt Dudak Taş Labret Bulundu

Sibirya da Taymır Yarımadasında yapılan kazılarda yaklaşık 5000 yıl önceye ait olduğu tahmin edilen ve alt dudak altına yerleştirilen taş piercing (labret) bulundu. Neolitik şıklık: 5,000 yıl önce Kutup Bölgesinden vücudu delen bir moda Sibirya Zamanı Muhabirinden 25 Ağustos 2016 Arkeologlar tarafından Taymır yarımadasında bulunan eski mücevherat parçaları, alt...